Manufacturer of Plastic Airless Cream Jar - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J26 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 162 g |
| Capacity | 500 ml / 17.64 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
FAQs on Cosmetic Gram Jars
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
We take pleasure in an extremely fantastic standing among the our prospects for our great product top quality, competitive cost and the finest support for Manufacturer of Plastic Airless Cream Jar - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Holland , Frankfurt , Johannesburg , Due to the stability of our products, timely supply and our sincere service, we are able to sell our products not only over the domestic market, but also exported to countries and regions, including the Middle East, Asia, Europe and other countries and regions. At the same time, we also undertake OEM and ODM orders. We will do our best to serve your company, and establish a successful and friendly cooperation with you.
This enterprise in the industry is strong and competitive, advancing with the times and develop sustainable, we are very pleased to have a opportunity to cooperate!
-
Factory wholesale 15ml Small Perfume Bottle - ...
-
Factory supplied Pp 100ml Cosmetic Jar - 250ml...
-
Factory best selling Skin Care Plastic Jar With...
-
China Gold Supplier for 50g Airless Cosmetic Ja...
-
Competitive Price for Cosmetic Sample Jars Plas...
-
Original Factory Cosmetic Aluminium Jar - 250m...


