Popular Design for Cosmetic Aluminum Jar - 68mm silver aluminum lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-68 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 71 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 68 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Where to get a bespoke fragrance made in London | 10ml Perfume Bottle
Cosmetic Packaging Market Demands, Supply and Growth Prospects 2018 To 2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
We not only will try our greatest to offer you excellent services to each individual client, but also are ready to receive any suggestion offered by our buyers for Popular Design for Cosmetic Aluminum Jar - 68mm silver aluminum lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: luzern , Sierra Leone , Uganda , We are confident that we are able to provide you with opportunities and will be a valuable business partner of you. We look forward to working with you soon. Learn more about the types of products that we work with or contact us now directly with your inquiries. You are welcome to contact us anytime!
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!
-
Factory supplied Plastic Bottle With Pump Dispe...
-
Factory supplied Cosmetic Jars Plastic 100g - ...
-
2017 Latest Design Plastic Jars And Screw Top L...
-
Factory Outlets 30ml Aluminum Jar - 160ml alum...
-
OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 150ml...
-
2017 Good Quality Roller Ball Perfume Bottle - ...

