Discount Price Amber Pet Bottle - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-26-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 91 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 80 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | 10ml Perfume Bottle
What is a fragrance oil and which are the best to invest in? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
With reliable quality process, good reputation and perfect customer service, the series of products produced by our company are exported to many countries and regions for Discount Price Amber Pet Bottle - 100g wide mouth plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: French , South Africa , Poland , Our mission is "Provide Goods with Reliable Quality and Reasonable Prices". We welcome customers from every corner of the world to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
-
Manufacturer of Aluminum Bottles Wholesale - 1...
-
Fast delivery Pet Skin Cream Jar - 400ml alumi...
-
OEM/ODM Supplier Crimp-on Aluminum Cream Jar - ...
-
OEM Manufacturer Cosmetic Jars With Lids - 6ml...
-
Factory directly supply 100ml Spray Bottle - 6...
-
High reputation 150ml Aluminum Bottle - 5g / 1...

