Factory Price Aluminum Trigger Spray Bottle - 6 ml bullet shape aluminum perfume atomizer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-03 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 19 mm |
| Height | 98 mm |
| Weight | 16 g |
| Capacity | 6 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How to scent your wedding, according to Jo Malone’s fragrance expert | Custom Perfume Bottles
Cosmetic Packaging Market 2018-2023 | Key Players Overview- Amcor, Rexam, Silgan Holding, World Wide Packaging, Quadpack, Albea, Aptargroup, Cosmopak U.S.A., HCP Packaging, LIBO Cosmetics, Gerresheimer, ABC Packaging and Bemis | Plastic Cosmetic Jar
The consumer fulfillment is our primary goal. We uphold a consistent level of professionalism, top quality, credibility and service for Factory Price Aluminum Trigger Spray Bottle - 6 ml bullet shape aluminum perfume atomizer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Slovak Republic , Cambodia , Sheffield , Look forward to the future, we'll focus more on the brand building and promotion . And in the process of our brand global strategic layout we welcome more and more partners join us, work together with us based on mutual benefit. Let's develop market by fully utilizing our in depth advantages and strive for building.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml -...
-
OEM China Screw Cap Cosmetic Cream Jar - 150ml...
-
Manufacturing Companies for Large Plastic Jars ...
-
High Quality Cosmetic Jar - 200ml PET plastic ...
-
Trending Products Aluminium Cosmetic Jar - 5ml...
-
Hot sale Factory 50g 30g Glass Cream Jar - 250...

