Good Quality 100ml Plastic Container - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
H&M Launches A Collection Of 25 Scents | 10ml Perfume Bottle
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | 10ml Perfume Bottle
Which has a positive and progressive attitude to customer's desire, our corporation constantly improves our merchandise quality to satisfy the desires of consumers and further focuses on safety, reliability, environmental demands, and innovation of Good Quality 100ml Plastic Container - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Bahamas , Paraguay , We'll initiate the second phase of our development strategy. Our company regards "reasonable prices, efficient production time and good after-sales service" as our tenet. If you are interested in any of our products and solutions or would like to discuss a custom order, make sure you feel free to contact us. We've been looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.










