Hot sale Bamboo Cosmetic Jars - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-14-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 34 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How to Get Rid of Blackheads: 13 Proven Tricks | Custom Perfume Bottles
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | 10ml Perfume Bottle
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of Hot sale Bamboo Cosmetic Jars - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ethiopia , Bangladesh , Manila , We are very responsible for all details on our customers order no matter on warranty quality, satisfied prices, quick delivery, on time communication, satisfied packing, easy payment terms, best shipment terms, after sales service etc. We provide one-stop service and best reliability to our every customers. We work hard with our customers, colleagues, workers to make a better future.
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.
-
Factory source 100g Bamboo Lid Cream Cosmetic G...
-
Factory Supply 10ml Spray Perfume Bottle - 100...
-
Wholesale Dealers of Perfume Sample Bottle Spra...
-
Cheap PriceList for 15g Plastic Cosmetic Jar - ...
-
factory customized She Shape Perfume Bottle - ...
-
High Performance 20 Ml Perfume Bottle - AJ-05 ...



