China Gold Supplier for Cosmetic Cream Bottle - 50ml clear medicine plastic bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic medicine bottle |
| Item No. | ZY50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 36 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Perfume Workshop Bali: Make Your Own Custom Perfume | Aluminum Perfume Bottle
Gin tasting puts you in the pink | Custom Perfume Bottles
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate in our success for China Gold Supplier for Cosmetic Cream Bottle - 50ml clear medicine plastic bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Costa rica , Provence , Morocco , Our company adheres to the spirit of "lower costs, higher quality, and making more benefits for our clients". Employing talents from the same line and adhering to the principle of "honesty, good faith, real thing and sincerity", our company hopes to gain common development with clients from both at home and abroad!
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.
-
factory Outlets for Fancy Perfume Bottle - bul...
-
Trending Products 30ml Aluminum Bottles - JA-5...
-
OEM Manufacturer Cosmetic Jars With Lids - 250...
-
China New Product 50ml Pet Bottle With Sprayer ...
-
Chinese wholesale Luxury Cosmetic Jar - 3ml / ...
-
Super Lowest Price 150ml Pet Plastic Jar - 500...


