China OEM Plastic Cosmetic Containers Jars - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Aluminum Perfume Bottle
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Aluminum Perfume Bottle
"Quality initial, Honesty as base, Sincere support and mutual profit" is our idea, so as to build repeatedly and pursue the excellence for China OEM Plastic Cosmetic Containers Jars - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Niger , Madagascar , Japan , Our company is working by the operation principle of "integrity-based, cooperation created, people oriented, win-win cooperation". We hope we can have a friendly relationship with businessman from all over the world
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.
-
China OEM Facial Cream Cosmetics Jar - 5ml / 6...
-
Chinese wholesale Pet Plastic Perfume Bottle - ...
-
Good quality Spray Aluminium Bottle - 33cl alu...
-
PriceList for High Grade Cosmetic Jar - 6 ml b...
-
Reliable Supplier Plastic Round Cream Jar - 20...
-
OEM/ODM Factory Airless Aluminum Bottle - 500m...




