Hot-selling Perfume Bottle With Box - 30ml PET plastic whitening cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-30 |
| Shape | Round |
| Body Color | Green or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 34 g |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
“Zero Cooling” – Pushing Molding Efficiency One Step Further | Aluminum Perfume Bottle
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Plastic Cosmetic Jar
We emphasize progress and introduce new solutions into the market each year for Hot-selling Perfume Bottle With Box - 30ml PET plastic whitening cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mauritius , Rome , Kenya , Many kinds of different products are available for you to choose, you can do one-stop shopping here. And customized orders are acceptable. Real business is to get win-win situation, if possible, we would like to provide more support for customers. Welcome all nice buyers communicate details of products with us!!
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!
-
Factory For Body Lotion Bottle - 420ml empty m...
-
Hot Selling for Cheap Cosmetic Jar - 250ml lon...
-
China Gold Supplier for Cosmetic Packaging Sets...
-
18 Years Factory Cosmetic Cream Jars 100ml - 3...
-
Leading Manufacturer for Perfume Roller Bottle ...
-
Cheapest Price 8oz Amber Glass Jar - 6ml / 8ml...

