Hot Selling for Luxury Cosmetic Bottles - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New season scents: 9 perfumes worth a spritz this spring | Empty Aluminum Perfume Bottle
Chloë Grade Moretz Didn’t Open the KKW Fragrance Kim Kardashian Sent Her | Empty Aluminum Perfume Bottle
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of Hot Selling for Luxury Cosmetic Bottles - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Poland , Tunisia , Belgium , The development of our company not only needs the guarantee of quality, reasonable price and perfect service, but also relies on our customer's trust and support! In the future, we are going to continue with the most qualified and high quality service to offer the most competitive price, Together with our customers and achieve win-win! Welcome to inquiry and consult!
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
-
Hot-selling 100ml Screw Cap Aluminum Jar - 15g...
-
China Manufacturer for Wide Mouth Plastic Jar -...
-
Big Discount Cosmeti Cream Jar - 200ml gold al...
-
Hot-selling Jar With Aluminum Lid - 100ml doub...
-
Bottom price Round Double Walled Cream Jar - A...
-
Well-designed Plastic Cosmetic Jars With Lids -...




