Discount Price Double Wall Plastic Pet Jar - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 24 g |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Premium Beauty News | Plastic Cosmetic Jar
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Empty Aluminum Perfume Bottle
We provide good power in high-quality and progress,merchandising,revenue and internet marketing and operation for Discount Price Double Wall Plastic Pet Jar - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Czech republic , Tunisia , The Swiss , Our products have won an excellent reputation at each of the related nations. Because the establishment of our firm. we have insisted on our production procedure innovation together with the most recent modern day managing method, attracting a sizable quantity of talents within this industry. We regard the solution good quality as our most vital essence character.
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
Quality Inspection for Rose Gold Perfume Bottle...
-
High definition Round Acrylic Cosmetic Jar - 4...
-
Massive Selection for Cosmetic Jars Plastic - ...
-
Manufacturer of Plastic Airless Cream Jar - 50...
-
Factory source Aluminum Beverage Bottles - 5 m...
-
Hot sale Factory Frosted Glass Perfume Bottles ...

