Best-Selling Custom Dropper Bottles - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-650 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 225 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 650 ml / 23 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | 10ml Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Custom Perfume Bottles
Our solutions are widely regarded and trustworthy by consumers and may meet continually modifying financial and social requirements for Best-Selling Custom Dropper Bottles - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hamburg , Haiti , Belgium , Our items are exported worldwide. Our customers are always satisfied with our reliable quality, customer-oriented services and competitive prices. Our mission is "to continue to earn your loyalty by dedicating our efforts to the constant improvement of our merchandise and services in order to ensure the satisfaction of our end-users, customers, employees, suppliers and the worldwide communities in which we cooperate".
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!










