High reputation Opal White Glass Jar - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 260 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | Custom Perfume Bottles
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | 10ml Perfume Bottle
Well-run equipment, specialist income crew, and better after-sales services; We're also a unified major family, anyone stay with the organization value "unification, determination, tolerance" for High reputation Opal White Glass Jar - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Detroit , Cannes , kazan , We take measure at any expense to achieve essentially the most up-to-date equipment and approaches. The packing of nominated brand is our a further distinguishing feature. The items to assure years of trouble-free service has attracted a great deal customers. The solutions are obtainable in improved designs and richer assortment, they're created scientifically of purely raw supplies. It readily available in a variety of designs and specifications for your selection. The most recent kinds are a great deal better than the preceding one particular and they are quite popular with lots of prospects.
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.
-
Factory making Mini Jar With Handlemini Cosmeti...
-
Renewable Design for Oil Perfume Bottles Crysta...
-
Wholesale Price Aluminum Lotion Bottle - 250ml...
-
2017 wholesale price 200g Aluminum Jar - 1L pl...
-
Fast delivery Cream Cosmetics Jars - AJ-03 ser...
-
Factory Cheap Hot Screw Top Bottle Cap - 68mm ...




