Hot New Products Clear Cosmetic Jar - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-420 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 420 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Clear near beer is here – Japan’s new zero-alcohol, zero-color brew | 10ml Perfume Bottle
A Bespoke Perfume Doesn’t Come Cheap | 10ml Perfume Bottle
We have the most advanced production equipment, experienced and qualified engineers and workers, recognized quality control systems and a friendly professional sales team pre/after-sales support for Hot New Products Clear Cosmetic Jar - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , Germany , Mombasa , We guarantee that our company will try our best to reduce customer purchase cost , shorten the period of purchase , stable merchandise quality , increase customers' satisfaction and achieve win-win situation .
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
Factory wholesale 50ml Glass Cream Jar With Whi...
-
Factory best selling Matte Black Plastic Jars -...
-
Low MOQ for Lotion Container - 150ml 200ml alu...
-
OEM Customized Cosmetic Jar For Cream - 800ml ...
-
Fast delivery Spray Pump Perfume Bottle - 40ml...
-
18 Years Factory Cheap Perfume Spray Bottle - ...

