Factory Price Acrylic Cute Cream Jar - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-15-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 14 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
8 of the best bridal fragrance services | Custom Perfume Bottles
Dynamic Recycling renovates Tennessee plant | 10ml Perfume Bottle
It really is a good way to further improve our goods and service. Our mission would be to acquire inventive items to buyers with a very good encounter for Factory Price Acrylic Cute Cream Jar - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Vietnam , Salt Lake City , European , The president and all the company members would like to provide professional products and services for customers and sincerely welcome and cooperate with all native and foreign customers for a bright future.
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!
-
Hot Sale for Skin Care Cream Jar - 89mm gold a...
-
Factory best selling Skin Care Plastic Jar With...
-
Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream ...
-
Best Price on Mini Aluminum Refillable Perfume ...
-
Short Lead Time for China Perfume Spray Bottle ...
-
Chinese Professional Hand Blown Glass Perfume S...

