Factory Cheap Plastic Jars With Colored Lids - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-42 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 46 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 42 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Custom Perfume Bottles
Pacifica Partners With Preserve On Beauty Empties Recycling Program | Plastic Cosmetic Jar
We always continually offer you the most conscientious purchaser services, and the widest variety of designs and styles with finest materials. These efforts include the availability of customized designs with speed and dispatch for Factory Cheap Plastic Jars With Colored Lids - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Russia , Turin , Nigeria , Each product is carefully made, it will make you satisfied. Our merchandise in the production process have got strictly monitored, because it is only to supply you the best quality, we'll feel confident. High production costs but low prices for our long-term cooperation. You can have a variety choices and the value of all types are same reliable. If you have any question, do not hesitate to ask us.
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!
-
Fast delivery Body Mist Bottle - 280ml black a...
-
Hot sale Factory Plastic Face Cream Jar - 330m...
-
factory customized 5g/10g/15g/30g/50g Face Crea...
-
Discount Price Bulk Plastic Jars - 800ml gold ...
-
Special Design for Bamboo Cream Jar - 10ml / 1...
-
Low MOQ for Hanging Car Perfume Bottle - 600ml...

