Wholesale Dealers of Empty Aluminum Cream Jar - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
SLS Beverly Hills completes $22M redesign | Plastic Cosmetic Jar
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Custom Perfume Bottles
We have been also specializing in improving the things administration and QC system to ensure that we could preserve terrific gain within the fiercely-competitive company for Wholesale Dealers of Empty Aluminum Cream Jar - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cancun , Bhutan , Mumbai , So far our products have been exported to east Europe, the Middle East, Southeast, Africa and South America etc. We have 13years professional sales and purchase in Isuzu parts at home and abroad and the ownership of the modernized electronic Isuzu parts checking systems. We honor our core principal of Honesty in business, priority in service and will do our best to offer our customers with high quality products and excellent service.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
Bottom price 80ml Custom Clear Glass Perfume Bo...
-
PriceList for High Quality Sprayer Bottle - JA...
-
High Performance Octago Shape Cosmetic Jars - ...
-
Factory Cheap Blue Plastic Jar - 200ml gold al...
-
Short Lead Time for 200ml Perfume Glass Bottle ...
-
Fixed Competitive Price 30ml 50ml Glass Essenti...




