Factory Price 200ml Cosmetic Cream Jar - 250ml black aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-06-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Chloë Grade Moretz Didn’t Open the KKW Fragrance Kim Kardashian Sent Her | Custom Perfume Bottles
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" is the persistent conception of our company for the long-term to develop together with customers for mutual reciprocity and mutual benefit for Factory Price 200ml Cosmetic Cream Jar - 250ml black aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Morocco , Tunisia , Brazil , Our aim is to help customers realize their goals. We have been making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us. In a word, when you choose us, you choose a perfect life. Welcome to visit our factory and welcome your order! For further inquiries, you should do not hesitate to contact us.
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.
-
Factory selling Woman Perfume Bottle - 5g / 10...
-
Hot-selling Jar With Aluminum Lid - 100ml doub...
-
2017 High quality Multipurpose Face Cream Jars ...
-
High reputation Perfume Bottle 5ml - 10 ml / 2...
-
Low price for Luxury Care Moisturizing Day Crea...
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...




