2017 New Style 750ml Food Grade Plastic Jam Jars - 68mm silver aluminum lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-68 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 71 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 68 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
H&M Launches A Collection Of 25 Scents | 10ml Perfume Bottle
Glow by J Lo Changed the Celebrity Fragrance Market. It Also Had a Controversial Start | Custom Perfume Bottles
Our company insists all along the quality policy of "product quality is base of enterprise survival; customer satisfaction is the staring point and ending of an enterprise; persistent improvement is eternal pursuit of staff" and the consistent purpose of "reputation first, customer first" for 2017 New Style 750ml Food Grade Plastic Jam Jars - 68mm silver aluminum lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Guinea , Ottawa , Lisbon , Our company insists on the purpose of "takes service priority for standard, quality guarantee for the brand, do business in good faith, to offer skilled, rapid, accurate and timely service for you". We welcome old and new customers to negotiate with us. We are going to serve you with all sincerity!
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.
-
Factory directly supply Frosted Cosmetic Glass ...
-
Best Price for Packaging Cosmetic Cream Jars - ...
-
100% Original Factory Perfume Spray Bottles 10m...
-
Professional Design Cosmetic Empty Cream Jar - ...
-
Factory supplied Square Glass Perfume Bottle - ...
-
Factory For 100g Cosmetic Jar - 80 ml gold alu...

