Good Wholesale Vendors Empty Glass Bottle - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic capsule bottle |
| Item No. | J22 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 108 mm |
| Weight | 83 g |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Aluminum Perfume Bottle
Victoria Beckham reveals how she relies on a collagen DRINK during long flights | Empty Aluminum Perfume Bottle
We will devote ourselves to providing our esteemed customers with the most enthusiastically thoughtful services for Good Wholesale Vendors Empty Glass Bottle - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Afghanistan , Netherlands , Morocco , With many years good service and development, we've a professional international trade sales team. Our products have exported to North America, Europe, Japan, Korea, Australia, New Zealand, Russia and other countries. Looking forward to build up a good and long term cooperation with you in coming future!
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
-
Hot-selling 50g Cosmetic Jars With Black Cap - ...
-
Discountable price 3ml Plastic Perfume Bottle -...
-
Reliable Supplier Pet Cosmetic Plastic Jar - 3...
-
PriceList for Elegant Empty Jar - 42mm aluminu...
-
Factory directly supply 50g Pp Cream Jar - 150...
-
100% Original Aluminum Cosmetic Bottle - JA-3-...


