2017 New Style Glass Jar With Black Lid - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Is E.L.F. Face Primer Cheating Consumers With Its Packaging? | 10ml Perfume Bottle
Jerry Payne has a forest of bottle trees on his property | Aluminum Perfume Bottle
Fast and great quotations, informed advisers to help you choose the correct solution that suits all your requirements, a short creation time, responsible top quality manage and distinct providers for paying and shipping affairs for 2017 New Style Glass Jar With Black Lid - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Indonesia , Indonesia , Romania , With the goal of "zero defect". To care for the environment, and social returns, care employee social responsibility as own duty. We welcome friends from all over the world to visit and guide us so that we can achieve the win-win goal together.
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!
-
Best Price for Cosmetic Packaging Empty Cream J...
-
China Factory for Jars With Wood Lids - 350ml ...
-
Free sample for Cream Jars Cosmetic - 30g colo...
-
2017 Latest Design Wholesale Empty Jar - 1000m...
-
PriceList for High Grade Cosmetic Jar - wholes...
-
China Gold Supplier for Cosmetic Packaging Sets...

