Chinese Professional Glass Ointment Jars - 6 ml bullet shape aluminum perfume atomizer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-03 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 19 mm |
| Height | 98 mm |
| Weight | 16 g |
| Capacity | 6 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Aluminum Perfume Bottle
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Plastic Cosmetic Jar
Our team through qualified training. Skilled professional knowledge, powerful sense of support, to satisfy the support desires of consumers for Chinese Professional Glass Ointment Jars - 6 ml bullet shape aluminum perfume atomizer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Madagascar , Toronto , Italy , Our domestic website's generated over 50, 000 purchasing orders every year and quite successful for internet shopping in Japan. We would be happy to have an opportunity to do business with your company. Looking forward to receiving your message !
The company can think what our think, the urgency of urgency to act in the interests of our position, can be said this is a responsible company, we had a happy cooperation!







