China wholesale 10g Cosmetic Cream Jar - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-11-20 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 20 ml |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
What makes scents now: The rapid change of the fragrance industry | Aluminum Perfume Bottle
Glow by J Lo Changed the Celebrity Fragrance Market. It Also Had a Controversial Start | Custom Perfume Bottles
We love an incredibly fantastic standing amid our consumers for our superb item high quality, aggressive rate and also the finest assistance for China wholesale 10g Cosmetic Cream Jar - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kenya , South Africa , Jersey , For many years, we now have adhered to the principle of customer oriented, quality based, excellence pursuing, mutual benefit sharing. We hope, with great sincerity and good will, to have the honor to help with your further market.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
Personlized Products Perfumes Spray Bottle - 5...
-
Factory Price Flower Cosmetic Cream Acrylic Jar...
-
High Quality for Plastic Jar With Aluminum Lid ...
-
Reasonable price 50ml Glass Bottle - 500ml alu...
-
Reasonable price for 100ml Cosmetic Container -...
-
OEM Manufacturer Jar Bottle - 4oz colorful pla...

