OEM Factory for Opal Glass Cosmetic Cream Glass Jar - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J24 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 106 mm |
| Weight | 75 g |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | 10ml Perfume Bottle
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | Aluminum Perfume Bottle
Our progress depends about the advanced products ,fantastic talents and continuously strengthened technology forces for OEM Factory for Opal Glass Cosmetic Cream Glass Jar - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Albania , Mombasa , Buenos Aires , Our tenet is "integrity first, quality best". Now we have confidence in providing you with excellent service and ideal merchandise. We sincerely hope we can establish win-win business cooperation with you in the future!
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
Rapid Delivery for Plastic Black Cosmetic Jar -...
-
OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - 80 ml g...
-
Factory Supply Travel Silicone Jar - 430ml pop...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - BP...
-
PriceList for Pocket Sized Perfume Spray Bottle...
-
New Delivery for Frosted Glass Jar 50g - 10ml ...


