Good Wholesale Vendors Aluminium Cap Cosmetic Jar - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Custom Perfume Bottles
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Aluminum Perfume Bottle
With state-of-the-art technologies and facilities, strict good quality regulate, reasonable cost, exceptional assistance and close co-operation with prospects, we're devoted to supplying the top benefit for our customers for Good Wholesale Vendors Aluminium Cap Cosmetic Jar - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Czech , Slovenia , Myanmar , Providing Quality Products, Excellent Service, Competitive Prices and Prompt Delivery. Our products are selling well both in domestic and foreign markets. Our company is trying to be one important suppliers in China.
The accounts manager made a detailed introduction about the product, so that we have a comprehensive understanding of the product, and ultimately we decided to cooperate.
-
OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - ...
-
Best-Selling 8ml Empty Mini Perfume Bottles - ...
-
Super Lowest Price 5ml Cosmetic Jars - 1L plas...
-
professional factory for 50g Green Cream Jar - ...
-
OEM Customized Cosmetic Jar For Cream - 800ml ...
-
OEM/ODM Factory Airless Aluminum Bottle - 500m...




