Good Wholesale Vendors Eco Material Jars - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
H&M Launches A Collection Of 25 Scents | 10ml Perfume Bottle
Perfume Workshop Singapore starts Halal Bespoke Perfume Making Workshop for Corporate Team Building and Individual Customers | Empty Aluminum Perfume Bottle
We have a professional, efficiency team to provide quality service for our customer. We always follow the tenet of customer-oriented, details-focused for Good Wholesale Vendors Eco Material Jars - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Liverpool , Mexico , Lisbon , Profession, Devoting are always fundamental to our mission. We have always been in line with serving customers, creating value management objectives and adhering to the sincerity, dedication, persistent management idea.
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.
-
Cheap PriceList for Black Crystal Perfume Bottl...
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jars - ...
-
Short Lead Time for Cosmetic Jars With Black Ca...
-
Hot sale Factory 50g 30g Glass Cream Jar - 500...
-
High Quality Crystal Perfume Bottle 100ml - 20...
-
Low MOQ for Cosmetics Pp Jars - 150ml ROPP cap...




