2017 Good Quality Crystal Perfume Bottles 30ml - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | 10ml Perfume Bottle
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Aluminum Perfume Bottle
As for aggressive price ranges, we believe that you will be searching far and wide for anything that can beat us. We can easily state with absolute certainty that for such high-quality at such price ranges we're the lowest around for 2017 Good Quality Crystal Perfume Bottles 30ml - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Danish , Luxembourg , Norway , With the spirit of "high quality is our company's life; good reputation is our root", we sincerely hope to cooperate with customers from at home and abroad and hope to build a good relationship with you.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
Manufactur standard Clear Plastic Bottles - 10...
-
Online Exporter Empty Single Wall Cream Jar For...
-
Ordinary Discount 50ml Perfume Glass Bottle - ...
-
Factory directly supply 50ml Pushing Down Lotio...
-
2017 New Style Small Packaging Cosmetic Cream J...
-
Trending Products Round Plastic Cosmetic Packag...




