Factory Supply Black Aluminum Cream Jar - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-120A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 120 ml / 4.24 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Not quite the real thing: Coca-Cola’s ‘secret formula’ is out of the bottle | Empty Aluminum Perfume Bottle
15 things you should never ever buy at the airport | Plastic Cosmetic Jar
Persisting in "High good quality, Prompt Delivery, Aggressive Price", we've established long-term cooperation with shoppers from each overseas and domestically and get new and previous clients' high comments for Factory Supply Black Aluminum Cream Jar - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iraq , Detroit , Czech Republic , With well educated, innovative and energetic staff, we are responsible for all elements of research, design, manufacture, sale and distribution. By studying and developing new techniques, we are not only following but also leading fashion industry. We listen attentively to the feedback from our customers and provide instant replies. You will instantly feel our professional and attentive service.
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
-
Good Quality 100ml Plastic Container - 100ml P...
-
Factory For Metal Steel Rollerball Bottle - 15...
-
professional factory for 50g Green Cream Jar - ...
-
2017 New Style Lotion Bottles - 620ml gold alu...
-
Fixed Competitive Price Body Care Plastic Cosme...
-
Quality Inspection for Eyeshadow Cream Jar - 2...











