Factory made hot-sale 30g Cosmeitc Jar - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-30C |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 94 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The best hand soap you can buy | Custom Perfume Bottles
Best Aluminum-Free, Natural Deodorants That Really Work | Custom Perfume Bottles
"Based on domestic market and expand overseas business" is our development strategy for Factory made hot-sale 30g Cosmeitc Jar - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Las Vegas , Frankfurt , Irish , Although continuous opportunity, we have now now developed serious a friendly relationship with many oversea merchants, such as ones through Virginia. We securely assume that the merchandise regarding t shirt printer machine is often good through a great number of having its good quality and also cost.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black C...
-
Fixed Competitive Price Beauty Packaging Jars A...
-
High reputation Glass Bottle 30ml - AJ-05 seri...
-
Super Lowest Price Cosmetic Glass Cream Jar - ...
-
Discountable price Plastic Empty Jar - AJ-03 s...
-
Ordinary Discount Airless Jar 15ml - 33cl alum...











