Well-designed Acrylic Jar Packaging - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J25 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Plastic Cosmetic Jar
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | Custom Perfume Bottles
The pretty loaded projects management experiences and one to a person support model make the high importance of business enterprise communication and our easy understanding of your expectations for Well-designed Acrylic Jar Packaging - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Buenos Aires , Kuwait , Uruguay , The products has a good reputation with competitive price, unique creation, leading the industry trends. The company insists on the principle of win-win idea, has establishedglobal sales network and after-sales service network.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
-
Super Purchasing for Perfume Bottle Glass - 28...
-
Factory wholesale Nasal Spray Bottle - AJ-01 s...
-
Factory wholesale 10ml Spray Bottle - 8ml / 10...
-
Hot sale Factory Plastic Cosmetic Containers - ...
-
2017 High quality White Empty Acrylic Cream Jar...
-
Reasonable price Aluminium Bottle 500ml - 1000...


