China Gold Supplier for Cosmetic Jars For Body Butter/mask - 100ml flip top plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-6-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall, flip top jar |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 69 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 37.9 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
ABC’s War on Waste: Plastic water bottles tested against tap | Plastic Cosmetic Jar
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Custom Perfume Bottles
With reliable excellent approach, great name and ideal consumer services, the series of products and solutions produced by our company are exported to many countries and regions for China Gold Supplier for Cosmetic Jars For Body Butter/mask - 100ml flip top plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Israel , Cologne , Argentina , We care about every steps of our services, from factory selection, product development & design, price negotiation, inspection, shipping to aftermarket. Now we have implemented a strict and complete quality control system, which ensures that each product can meet quality requirements of customers. Besides, all of our solutions have been strictly inspected before shipment. Your Success, Our Glory: Our aim is to help customers realize their goals. We're making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us.
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.
-
2017 Good Quality Hexagon Cosmetic Jar - JA-5-...
-
Manufacturing Companies for Acrylic Cosmetic Ja...
-
factory customized Transparent Spray Perfume Bo...
-
Trending Products 30ml Aluminum Bottles - JA-5...
-
Hot sale Factory Plastic Face Cream Jar - 30g ...
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...

