Factory Cheap Perfume Bottle For Cosmetic Packaging - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Plastic Cosmetic Jar
It truly is a great way to improve our merchandise and repair. Our mission should be to create imaginative products to prospects with a excellent knowledge for Factory Cheap Perfume Bottle For Cosmetic Packaging - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Atlanta , Las Vegas , Malaysia , "Create Values,Serving Customer!" is the aim we pursue. We sincerely hope that all customers will establish long term and mutually beneficial cooperation with us.If you wish to get more details about our company, You should contact with us now!
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.
-
100% Original Factory Clear Square Nail Jar - ...
-
OEM/ODM Manufacturer Face Mask Container - bul...
-
Factory wholesale 50ml Glass Cream Jar With Whi...
-
Online Exporter Empty Single Wall Cream Jar For...
-
Good quality Perfume Atomizer - 400ml aluminum...
-
Chinese Professional Packaging Container Cream ...









