Hot sale Small Perfume Spray Bottles - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | Custom Perfume Bottles
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Plastic Cosmetic Jar
So that you can finest fulfill client's demands, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High Excellent, Competitive Price, Fast Service" for Hot sale Small Perfume Spray Bottles - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lyon , Milan , Guatemala , Customer's satisfaction is always our quest, creating value for customers is always our duty, a long term mutual-beneficial business relationship is what we are doing for. We are an absolutely reliable partner for yourself in China. Of course, other services, like consulting, can be offered too.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
-
Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream ...
-
Factory Outlets 120g Pet Plastic Cosmetics Jar ...
-
High definition High Quality 30ml Perfume Bottl...
-
OEM manufacturer Mini Cosmetic Jars - 100ml al...
-
Factory directly Square Acrylic Jar - 100ml / ...
-
Factory made hot-sale Airtight Plastic Cream Ja...




