Factory supplied Cosmtic Container - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Message in a plastic bottle to clean up Mid Wales town | Plastic Cosmetic Jar
Eau de humanity: our guide to the best in Christmas perfume gift ideas | Fashion | 10ml Perfume Bottle
Persisting in "High top quality, Prompt Delivery, Aggressive Price", now we have established long-term cooperation with customers from the two overseas and domestically and get new and aged clients' large comments for Factory supplied Cosmtic Container - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Southampton , Kuwait , Latvia , Our company has a skillful sales team, strong economic foundation, great technical force, advanced equipment, complete testing means, and excellent after-sales services. Our items have beautiful appearance, fine workmanship and superior quality and win the unanimous approvals of the customers all over the world.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
-
China Supplier Cosmetic Cream Jar With Dormer C...
-
Best quality Empty Aluminum Cosmetic Jars - 1L...
-
PriceList for Plastic Spray Bottle - AJ-06 ser...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 200m...
-
Short Lead Time for Forsted Glass Cream Jar - ...
-
Factory Price 50g Amber Cosmetic Glass Jar - 8...




