Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 84 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | 10ml Perfume Bottle
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Custom Perfume Bottles
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ottawa , Melbourne , Albania , Our products are mainly exported to Southeast Asia, the Middle East, North America and Europe. Our quality is surely guaranteed. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
The sales manager has a good English level and skilled professional knowledge, we have a good communication. He is a warm and cheerful man, we have a pleasant cooperation and we became very good friends in private.
-
Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 150m...
-
PriceList for Pet Jars Bottles - 200ml aluminu...
-
High Quality for Sprayer Empty Mini Perfume - ...
-
Massive Selection for 30ml Perfume Spray Bottle...
-
Hot Sale for Luxury Cosmetic Jars - 5g / 10g /...
-
100% Original Clear Pet Candy Jars - 430ml pop...











