Factory Price For 200cc Black Bottles - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 220 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmogen Reveals Glass Color Cosmetics Package | Aluminum Perfume Bottle
Skripal Novichok attack suspects say they only visited Salisbury to see the cathedral and Stonehenge | Plastic Cosmetic Jar
No matter new shopper or old customer, We believe in very long expression and dependable relationship for Factory Price For 200cc Black Bottles - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ecuador , Afghanistan , Swaziland , With the enterprising spirit of" high efficiency, convenience, practicality and innovation", and in line with such serving guidance of "good quality but better price, " and "global credit", we've been striving to cooperate with the automobile parts companies all over the world to make a win-win partnership.
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.
-
2017 wholesale price Glass Bottle For Perfume -...
-
Good Quality 100ml Plastic Container - 100ml P...
-
Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 160ml alumi...
-
Factory wholesale Cosmetic Jars Plastic 10ml - ...
-
OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - ...
-
Renewable Design for Boston Round Plastic Pet B...




