OEM Customized Frosted Glass Cosmetic Cream Jar - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Aluminium Free Deodorant Reviews | Custom Perfume Bottles
High quality Initial,and Buyer Supreme is our guideline to offer the ideal assistance to our shoppers.At present, we are striving our best to become amongst the ideal exporters inside our industry to satisfy shoppers more want for OEM Customized Frosted Glass Cosmetic Cream Jar - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ethiopia , Morocco , Seattle , Make sure you genuinely feel free to send us your requirements and we are going to respond for you asap. We now have got a skilled engineering group to serve for your just about every detailed needs. Cost-free samples could be sent to suit your needs personally to understand much more information. In an effort to meet your requires, be sure to seriously feel free to make contact with us. You may send us emails and contact us directly. Moreover, we welcome visits to our factory from around the globe for much better recognizing of our organization. nd objects. In our trade with merchants of numerous countries, we usually adhere for the principle of equality and mutual benefit. It is really our hope to market, by joint efforts, each trade and friendship to our mutual advantage. We look forward to getting your inquiries.
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
-
China New Product 30ml Fancy Perfume Bottle - ...
-
Professional China Cosmetic Jar 100g - 30ml 80...
-
Fixed Competitive Price 300ml Aluminum Bottle -...
-
OEM/ODM Manufacturer Metal Spray Bottle - 50ml...
-
OEM/ODM Manufacturer Cute Glass Perfume Bottle ...
-
Special Price for Travel Portable Bottle - AJ-...




