Factory source Face Cream Jar 122g - 250ml luxury aluminum spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Woolworths not ruling out letting customers bring containers | Custom Perfume Bottles
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Custom Perfume Bottles
The very rich projects management experiences and one to one service model make the high importance of business communication and our easy understanding of your expectations for Factory source Face Cream Jar 122g - 250ml luxury aluminum spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nigeria , Austria , Tunisia , We sincerely hope to cooperate with customers all over the world, if you would like to have more information, make sure you kindly contact us, we have been looking forward to building up a great business relationship with you.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.

















