Factory selling Clear Glass Bottles With Stopper - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-620 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 40 mm |
| Capacity | 620 ml / 22 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Outlook for plastic cosmetic & toiletry containers | Plastic Cosmetic Jar
How to Recycle Empty Beauty Product Bottles | Aluminum Perfume Bottle
We follow our enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity". We aim to create much more worth for our buyers with our abundant resources, highly developed machinery, experienced workers and great providers for Factory selling Clear Glass Bottles With Stopper - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Honduras , Turkey , Tunisia , We aim to build a famous brand which can influence a certain group of people and light up the whole world. We want our staff to realize self-reliance, then achieve financial freedom, lastly obtain time and spiritual freedom. We do not focus on how much fortune we can make, instead we aim to obtain high reputation and be recognized for our goods. As a result, our happiness comes from our clients satisfaction rather than how much money we earn. Ours team will do best for you personally always.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Well-designed 50g Empty Glass Jar - 15g / 30g ...
-
Best-Selling Metal Lid - 15 ml green cuspidal ...
-
High reputation Custom Empty Jar Packaging - 5...
-
Factory Supply 10ml Spray Perfume Bottle - 33c...
-
100% Original Factory Metal Bottle - aluminum ...
-
Factory wholesale Plastic Bottles For Medicine ...









