Reasonable price 3g 5g Cosmetic Cream Jars - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-17-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 25 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
UK Packaging Awards 2018 | Custom Perfume Bottles
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Aluminum Perfume Bottle
We stick to our enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity". We aim to create more value for our customers with our rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services for Reasonable price 3g 5g Cosmetic Cream Jars - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Casablanca , Accra , Swaziland , We put the product quality and customer's benefits to the first place. Our experienced salesmen supply prompt and efficient service. Quality control group make sure the best quality. We believe quality comes from detail. If you have demand, allow us to work together to get success.
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.
-
Big Discount China Factory Cosmetic Jar - AJ-0...
-
PriceList for Stackable Cosmetic Jars - 6ml / ...
-
Factory Promotional Golden Cosmetic Jars - 1L ...
-
Best Price on 15ml Perfume Bottle - 14 oz scre...
-
OEM/ODM China Mist Pump Sprayer - 9 oz food gr...
-
Cheapest Price Cream Jar Jelly Cosmetics Pp Bot...

