OEM Customized 3ml Perfume Bottle - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-600 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 235 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 600 ml / 21.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New season scents: 9 perfumes worth a spritz this spring | Empty Aluminum Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
Dependable good quality and very good credit score standing are our principles, which will help us at a top-ranking position. Adhering towards the tenet of "quality initial, shopper supreme" for OEM Customized 3ml Perfume Bottle - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ecuador , Angola , Tunisia , Our company abides by the management idea of "keep innovation, pursue excellence". On the basis of assuring the advantages of existing products, we continuously strengthen and extend product development. Our company insists on innovation to promote the sustainable development of enterprise, and make us become the domestic high-quality suppliers.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 12o...
-
Renewable Design for Spray Bottle Packaging - ...
-
Cheap PriceList for Cosmetic Aluminum Jar Pet -...
-
OEM China Cosmetic Cream Jar 50g - 30ml / 40ml...
-
2017 Good Quality Cosmetic Jar With Plastic Cap...
-
2017 New Style Empty Bottles For Perfume - 6 m...




