China Manufacturer for Empty Glass Liquor Bottle - 300ml new shaped aluminum beer can – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-20-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 145 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 11 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Aluminium Free Deodorant Reviews | 10ml Perfume Bottle
Plastic-for-cash exchange could banish the bottle scourge | Aluminum Perfume Bottle
The customer satisfaction is our primary goal. We uphold a consistent level of professionalism, quality, credibility and service for China Manufacturer for Empty Glass Liquor Bottle - 300ml new shaped aluminum beer can – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ethiopia , Costa Rica , India , We sincerely hope to cooperate with customers all over the world, if you would like to have more information, please kindly contact us, we are looking forward to building up a great business relationship with you.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
OEM/ODM China Empty Aluminum Perfume Bottle - ...
-
Popular Design for Cosmetic Containers Wholesal...
-
OEM manufacturer Mini Cosmetic Jars - 530ml re...
-
Fixed Competitive Price Brand 30ml Perfume Glas...
-
Factory directly Containers For Cosmetics - 5g...
-
Competitive Price for Glass Jars For Food - 1L...



