OEM China Large Container Cosmetic - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-620 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 40 mm |
| Capacity | 620 ml / 22 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
This Unisex Fragrance Gift Set Doesn’t Smell Like a High School Locker Room | 10ml Perfume Bottle
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | 10ml Perfume Bottle
That has a sound business credit history, outstanding after-sales service and modern producing facilities, we have earned an superb popularity amid our buyers across the planet for OEM China Large Container Cosmetic - 620ml gold aluminum body powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malaysia , Latvia , Florence , Whether selecting a current product from our catalog or seeking engineering assistance for your application, you can talk to our customer service center about your sourcing requirements. We can provided good quality with competitive price for you personally.
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.
-
2017 Latest Design Luxury Plastic Jar - 50ml c...
-
Cheap PriceList for Pet Jar Aluminium Cap - JA...
-
Professional China 50g Cosmetic Luxury Jar - 3...
-
Discount Price Custom Made Skin Care Empty Jar ...
-
PriceList for Plastic Spray Bottle - 400ml alu...
-
Wholesale Dealers of Industrial Use Personal Ca...









