Factory Price Elegant Cream Jar For Personal Care - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Chloë Grade Moretz Didn’t Open the KKW Fragrance Kim Kardashian Sent Her | Empty Aluminum Perfume Bottle
Managing Editor Alexandra Polkinghorn’s Holiday Gift Guide: Little Luxuries | Plastic Cosmetic Jar
Our well-equipped facilities and great excellent command throughout all stages of generation enables us to guarantee total customer fulfillment for Factory Price Elegant Cream Jar For Personal Care - 150ml empty cosmetic aluminum bottle with spray pump – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Uruguay , Marseille , Morocco , Our solutions have national accreditation requirements for qualified, good quality products, affordable value, was welcomed by individuals all over the world. Our products will continue to improve inside the order and appear forward to cooperation with you, Definitely should any of those goods be of curiosity to you, be sure to letus know. We'll be satisfied to supply you a quotation up on receipt of the detailed needs.
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!
-
8 Year Exporter Round Shape Cosmetic Jar - 5g ...
-
Good quality Spray Aluminium Bottle - wholesal...
-
OEM China Aluminium Jar With Screw Caps - 1000...
-
Cheapest Factory Matte Black Perfume Bttle - 1...
-
Special Price for Plain Small Bottles - 8ml / ...
-
professional factory for Frost Clear Glass Crea...











