Factory supplied Empty Pp Cream Jar - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Aluminum Perfume Bottle
10 Smart Ways to Use Ammonia – Bob Vila 10 Smart Ways to Use Ammonia | Empty Aluminum Perfume Bottle
We have been ready to share our knowledge of advertising worldwide and recommend you suitable products at most aggressive costs. So Profi Tools present you ideal price of money and we've been ready to create with each other with Factory supplied Empty Pp Cream Jar - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: El Salvador , Lahore , Haiti , We are introduced as a one of the growing manufacture supplier and export of our products. We have a team of dedicated trained professional who take care the quality and timely supply. If you are looking for Good Quality at a good price and timely delivery. Do contact us.
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.
-
Excellent quality 100g Cosmetics Pp Jars - alu...
-
China Supplier 250ml Pet Cream Jar - 5 ml oxid...
-
Online Exporter Pill Bottles With Child Safety ...
-
Factory supplied 100g Cosmetic Cream Jar - 40m...
-
Factory selling Empty Jars For Gel - 620ml gol...
-
18 Years Factory Cheap Perfume Spray Bottle - ...




