Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jars Suppliers - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml / 16 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Jerry Payne has a forest of bottle trees on his property | Aluminum Perfume Bottle
Bachelorette Contestant Jean Blanc Launches Signature Women’s Perfume | Plastic Cosmetic Jar
We now have many fantastic staff members customers superior at advertising, QC, and working with varieties of troublesome problem within the generation system for Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jars Suppliers - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Rwanda , Buenos Aires , London , To meet the requirements of individual customers for each bit more perfect service and stable quality products. We warmly welcome customers around the world to visit us, with our multi-faceted cooperation, and jointly develop new markets, create a brilliant future!
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.

















