Trending Products Economical Round Luxury Cosmetic Jar - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Perfume Workshop Bali: Make Your Own Custom Perfume | Aluminum Perfume Bottle
Hawthorne custom cologne review: the easiest way to buy fragrance online | Empty Aluminum Perfume Bottle
As a way to provide you advantage and enlarge our organization, we even have inspectors in QC Crew and guarantee you our greatest assistance and product or service for Trending Products Economical Round Luxury Cosmetic Jar - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Amman, United States , Japan , We win many reliable customers by rich experience, advanced equipments, skilled teams, strict quality control and best service. We can guarantee all our products. Customers' benefit and satisfaction are always our biggest goal. Please contact us. Give us a chance, give you a surprise.
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.
-
Reasonable price for Acrylic Luxury Cosmetic Ja...
-
OEM Factory for Opal Glass Cosmetic Cream Glass...
-
Hot sale Glass Jar With Screw Gold Lid - 7ml /...
-
Wholesale Price Aluminum Lotion Bottle - 250ml...
-
Competitive Price for Acrylic Jar 50ml - whole...
-
New Arrival China Ecofriendly Cosmetic Jar - 8...









