Low MOQ for Glass Jar Lids - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 197 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | Plastic Cosmetic Jar
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Aluminum Perfume Bottle
To be a result of ours specialty and repair consciousness, our corporation has won a good popularity amid consumers everywhere in the environment for Low MOQ for Glass Jar Lids - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Japan , Turin , Sydney , We solution have passed through the national skilled certification and been well received in our key industry. Our specialist engineering team will often be ready to serve you for consultation and feedback. We've been able to also provide you with no cost samples to meet your needs. Best efforts are going to be produced to supply you the very best service and solutions. For anyone who is considering our business and solutions, please speak to us by sending us emails or get in touch with us right away. As a way to know our items and enterprise. lot more, you'll be able to come to our factory to find out it. We'll constantly welcome guests from around the globe to our firm. o build enterprise. elations with us. You should really feel absolutely free to make contact with us for small business and we believe we'll share the top trading practical experience with all our merchants.
Good quality and fast delivery, it's very nice. Some products have a little bit problem, but the supplier replaced timely, overall, we are satisfied.
-
One of Hottest for Plastic Perfume Atomiser Pen...
-
Short Lead Time for Cream Jar 5g With Lid - 35...
-
Good quality Gold 50g Acrylic Container - 20ml...
-
OEM/ODM Supplier Crimp-on Aluminum Cream Jar - ...
-
Best Price on 12ml Rectangle Spray Perfume Bott...
-
Factory Free sample Pet Plastic Jars And Lids -...




