Manufacturer of Plastic Cosmetic Jar - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Not quite the real thing: Coca-Cola’s ‘secret formula’ is out of the bottle | Empty Aluminum Perfume Bottle
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Custom Perfume Bottles
We always do the job to be a tangible group making sure that we can provide you with the top top quality as well as ideal value for Manufacturer of Plastic Cosmetic Jar - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mali , United States , Orlando , All the imported machines effectively control and guarantee the machining precision for the items. Besides, we have a group of high-quality management personnels and professionals, who make the high-quality items and have the ability to develop new merchandise to expand our market home and abroad. We sincerely expect customers come for a blooming business for both of us.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
China Cheap price Square Pump Spray Bottle With...
-
Ordinary Discount Black Aluminum Jar - 250ml e...
-
New Fashion Design for Perfume Bottle Manufactu...
-
Good User Reputation for Small Glass Jars For F...
-
Wholesale Price 5oz Plastic Cosmetic Jar Mason ...
-
Factory wholesale Cream Cosmetics Jar - 37mm i...

