Europe style for 5g 10g Cosmetic Cream Jar - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 95 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Johnson and Johnson removes chemicals to make products safer | Aluminum Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" is the persistent conception of our company for the long-term to develop together with customers for mutual reciprocity and mutual benefit for Europe style for 5g 10g Cosmetic Cream Jar - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Israel , Cyprus , Portland , With the effort to keep pace with world's trend, we'll always endeavor to meet customers' demands. If you want develop any other new items, we can customize them to suit your needs. If you feel interest in any of our products and solutions or want develop new merchandise, you should feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationship with customers all over the world.
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.
-
Big discounting Clear Glass Cosmetic Jar - 33c...
-
Factory Cheap Hot Empty Cream Container - 3ml ...
-
2017 Latest Design 250ml Empty Plastic Pet Cosm...
-
Low MOQ for Perfume Bottle With Pump - 400ml a...
-
Trending Products Transparent Acrylic Jar - 10...
-
OEM Customized Small Plastic Jar - 4 oz alumin...









